Jesień, powroty z wakacji, czas zbierania plonów, a dla sołtysów bardzo intensywny okres.
Od początku września czas w sołectwach jakby przyspieszył. Wydaje się że wszystko idzie
swoim rytmem jednak praktycznie każdy tydzień to nowe zadania i wyzwania. Zaczęło się od
dożynek gminnych, na które, tak jak i pozostałe wsie, sporym wysiłkiem przygotowaliśmy
piękny wieniec dożynkowy i domowy chleb na konkurs. Nagrodę w wysokości 300 zł
przeznaczyliśmy na nowe wazoniki do świetlicy. Wieniec po dożynkach zanieśliśmy do
kościoła, gdzie podczas uroczystej mszy dożynkowej (1.09) został poświęcony i wszyscy
podziękowaliśmy za tegoroczne plony. Już latem intensywnie ruszyły prace przy
przygotowywaniu kolejnej edycji naszego „Kaledarza Ratowickiego”. Wielu z mieszkańców
chętnie włączyło się w jego redagowanie. Dostaliśmy sporo przepięknych zdjęć i tekstów.
Będzie dobry materiał. Owoce tej pracy poznamy już wkrótce. We wrześniu (14.09)
Ratowickie Koło Gospodyń i Gospodarzy prezentowało się w Kulinarnym Konkursie Powiatu
Wrocławskiego w Siechnicach. Wróciliśmy bez nagrody, ale z nowymi, cennymi
doświadczeniami. Reprezentacja koła uczestniczyła także (15.09) w IX Ogólnopolskim
Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu. Jak co roku, spotkanie skupione było wokół
dwóch aspektów: kulturowego oraz duchowego. Pierwszego dnia zjazdu, w sobotę odbył się
Jarmark Kulturowy, gdzie koła mogły zaprezentować swoje dokonania rękodzielnicze,
muzyczne i kulinarne. Z kolei niedziela minęła pod hasłem refleksji i wiary. Uroczystości
dopełnił barwny korowód i msza święta w bazylice licheńskiej. Nasi „Ratowiczanie” też
intensywnie pracowali. Najpierw, 8 września, uczestniczyli w Charytatywnym Koncercie
Maryjnym w Oławskim Sanktuarium NPM Pocieszenia, w połowie miesiąca (14.09)
upiększali swoim śpiewem IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i
Kresów Wschodnich w Świątnikach, oprawiali także odpustową mszę w Wójcicach.
W kolejną wrześniową niedzielę (15.09) zaprosiliśmy do naszej świetlicy wielbicieli talentu
Anny German na niezwykły koncert jej piosenek w wykonaniu Katarzyny Zawady laureatki
„Międzynarodowego Festiwalu Piosenki- Anna German”. Artystka zachwyciła nas wszystkich
swoim wspaniałym głosem i talentem. To było naprawdę niezwykłe muzyczne wydarzenie.
Ponieważ jesień to wspaniały czas dla miłośników zbierania grzybów zaprosiłem wszystkich
mieszkańców Ratowic na grzybobranie do zaprzyjaźnionego Międzyborza.
Pięćdziesięcioosobową grupą uczestniczyliśmy tam jak co roku w Święcie Grzyba Leśnego.
Zostaliśmy zauważeni, doskonale się bawiliśmy i możemy nawet pochwalić się sukcesami.
Królową grzybobrania została Ratowiczanka Ewa Ceńkar /ponad 120 kg grzybów/, a Paweł
Buczak i Wiesława Durejko z naszej grupy otrzymali nagrody za dbałość o ekologię.
Jesteśmy z Was dumni! W ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół
Ratowic w kolejną z wrześniowych niedziel wybraliśmy się z dużą grupą mieszkańców gminy
na wycieczkę do Koszęcina i okolic. Zwiedziliśmy tam dwa piękne pałace w Pławniowicach i
Koszęcinie, gdzie swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Jak każdego roku do końca września mamy obowiązek rozdysponować fundusz sołecki.
Dlatego zebrałem opinie mieszkańców i zorganizowałem spotkanie Rady Sołeckiej, która
przygotowała swoje propozycje. Kolejnym etapem było zwołanie zebrania wiejskiego w
ustawowym terminie (25.09). Choć w zebraniu wzięło udział niewielu mieszkańców, to
padły ciekawe propozycje i uchwaliliśmy przeznaczenie funduszu sołeckiego na 2020 rok, a
także oczekiwania sołectwa Ratowice do budżetu gminy. Przyjęliśmy też uchwałę w sprawie
nadania nazwy rozszerzeniu ulicy Lawendowej. Na początku października delegacja naszej
miejscowości wzięła udział w corocznym spotkaniu Puźniczan i Nowosiółczan w Jasieniu
Żarskim. Przypomnę, że właśnie z Puźnik na Kresach wywodzi się wiele ratowickich rodzin.
Dostaliśmy propozycję zorganizowania takiego spotkania w przyszłym roku i myślę, że będzie
to piękna okazja do sięgnięcia do korzeni .
Na początku października (4.10) do Ratowic przypłynęła muzealna barka „Irena” z ofertą
warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Razem dla Odry”, Wraz z
nauczycielami z naszej szkoły zadbaliśmy o bezpieczny pobyt naszych pociech nad Odrą.
Dzieci były bardzo zainteresowane i zadowolone z takiej formy zajęć. Myślę, że ta lekcja
zostanie im na długo w pamięci.
Piękna pogoda zachęciła nas do zorganizowania w połowie października wspólnej,
plenerowej biesiady dla mieszkańców pod hasłem „poznaj sąsiadów i daj się poznać”.
Zabawa udała się wspaniale. Świetny głos i akordeon Pana Zbyszka, doskonała grochówka z
kotła przygotowana przez nasze Koło Gospodyń i Gospodarzy, smalczyk z kiszonymi
ogórkami, kiełbaski i lokalne widawskie piwo dopełnione dobrą atmosferą spowodowały, że
postanowiliśmy to kontynuować przyszłym roku.
Wśród tych wszystkich działań znalazła się także realizacja tegorocznego funduszu
sołeckiego, który powinniśmy zamknąć do końca listopada. Czyli zlecenia, wybór ofert,
zakupy, roboty. Wraz ze szkoleniowcami z Nautica zorganizowaliśmy też cztery edycje
kursu motorowodnego. Uruchomiliśmy ponownie zajęcia florystyczne i gimnastyczne w
świetlicy. Poczyniłem również przygotowania do zadań które czekają nas wkrótce – Parada
św. Macina, Andrzejki, Mikołajki, Jarmark Adwentowy, Bal Sylwestrowy. Zorganizowałem
systematyczny wywóz liści spadających z naszych pięknych lip. Cały czas pracujemy też nad
naszym cyfrowym Archiwum Ratowic, aktualizujemy facebookowy profil i stronę
internetową. Pod koniec października wraz z grupą młodych, aktywnych Ratowiczan
złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie naszych działań
To tylko dwa ostatnie miesiące z życia wsi. Pozornie wszystko toczy się swoim rytmem. Ale
nie samo. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy włączają się w działania, pomagają przy
organizacji imprez, sponsorują je, przychodzą na spotkania, służą radą, pomocą, dobrym
słowem, uczestniczą w imprezach. Bez Was nic by się nie udało.
Sołtys wsi Jarosław Jagielski