Wystawa Liliowców

W niedzielę 17 lipca 2022, w świetlicy wiejskiej w Ratowicach odbyła się pierwsza wystawa liliowców ze Szkółki Roślin Ozdobnych ILD Flowers w Ratowicach, prowadzonej przez Państwa Żukowskich. Wystawa obejmowała polskie, amerykańskie i miniaturowe odmiany tych roślin hodowane w Ratowicach.

W hodowli, prowadzonej już od kilkudziesięciu lat, znajdziemy ponad 1200 certyfikowanych odmian irysów liliowców i dalii, w tym 301 własnych odmian zarejestrowanych w American Hemerocallis Society (AHS) i wiele innych w obserwacji. Szkółka współpracuje na stałe z wrocławskim Ogrodem Botanicznym i Arboretum w Wojsławicach, a ratowickie kwiaty wysyłane są do wielu miejsc w Polsce i na całym świecie. Naszą dumą jest przepiękny, certyfikowany liliowiec o wdzięcznej nazwie „Ratowice”. Wystawę – pod honorowym patronatem Wójta Gminy Czernica i Towarzystwa Przyjaciół Ratowic – odwiedziło wielu okolicznych mieszkańców i miłych gości. Gościliśmy też dyrektora Arboretum w Wojsławicach Tomasza Nowaka, posła na sejm Pawła Hreniaka, wójta gminy Czernica Włodzimierza Chlebosza, radnych i sołtysów. Dziękujemy wszystkim za ich obecność. Dziękujemy osobom, które pomogły w organizacji wystawy, a szczególne podziękowania należą się Władysławie i Jakubowi Żukowskim oraz współpracującemu z nimi hodowcy Jerzemu Byczyńskiemu.

Właściciele szkółki zapraszają każdego dnia do podziwiania i kupowania roślin w szkółce przy ul. Polnej w Ratowicach, a organizatorzy wystawy już zapraszają na kolejną, na wiosnę przyszłego roku.

Jarosław Jagielski

Post Author: Marcin