Komunikacyjna zadyszka

Koniec roku szkolnego. Sezon urlopowy. Wszyscy myślimy o wakacjach.  Jest szansa, że odpoczniemy nieco od korków Wrocławia i  spóźnionych autobusów. Jednak problem z komunikacja publiczną od kilku lat raczej nasila się,  niż słabnie.  Zwłaszcza, że w Ratowicach nie mamy zbyt wielu opcji do wyboru – jedynie autobusy Polbus i Sevibus. Ostatnio dostaję od mieszkańców coraz więcej sygnałów, że komunikacja szwankuje. Nieustannie spóźniające się autobusy Polbusu, planowe kursy „z pominięciem Ratowic”, wjeżdżanie do naszej miejscowości tylko pod warunkiem, że ktoś będzie wysiadał – to tylko niektóre uwagi. Ciekawe  jest także częste sprzedawanie biletów zamiast do Ratowic, do Jelcza Laskowic /ta sama cena/. Do tego jeszcze doszły planowo odwoływane kursy. Pasażerowie z Ratowic wystosowali już pismo do kierownictwa firmy z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Próbowałem także ostatnio interwencji w firmie POLBUS, jednak pan Arkadiusz Janaś z kierownictwa firmy dość nonszalancko potraktował moje uwagi, a problemy tłumaczył brakami kadrowymi. Wyraził także słuszną uwagę, że skoro gmina dopłaca do Sevibusa, więc to przede wszystkim oni powinni nam zapewnić dobry dojazd do miasta.  Jak podsumował – wszelkie informacje o kursujących i zawieszonych  autobusach można codziennie weryfikować na stronie jego firmy.

Osobną sprawą są autobusy drugiej dostępnej dla nas firmy Sevibus, które są dofinansowywane przez naszą gminę. Jednak tu mieszkańcy Ratowic niestety zostali potraktowani po macoszemu. Do naszej miejscowości dojeżdżają bowiem tylko dwa kursy. Dla porównania inne miejscowości, nawet te ‘krańcowe” mają od 7 – 12 kursów.  Obecnie w Gminie Czernica trwają konsultacje społeczne w  sprawie organizowania gminnych przewozów pasażerskich. Mam  nadzieje, że postulaty Ratowiczan zostaną uwzględnione.

Niestety jesteśmy w patowej  sytuacji. Z jednej strony tłumaczą nam że nie jesteśmy „po drodze” i Polbus  robi nam wręcz uprzejmość wjeżdżając do Ratowic, z drugiej tłumaczą nam, że dla gminy za drogo jest „puszczać” Sevibus  do Ratowic, bo przecież mamy Polbus a inni nie mają i tego.

Dlatego proszę mieszkańców Ratowic korzystających z komunikacji publicznej o kierowanie informacji i uwag na temat komunikacji publicznej do naszej radnej Magdaleny Brandys, która będzie pilotowała tę sprawę. Pomogą one w rozmowach na temat poprawy sytuacji, mamy nadzieję, jeszcze przed końcem wakacji. Proponuję też zgłaszać wszystkie problemy telefonicznie do firmy POLBUS: informacja: 71/7171601, dyspozytor: 71/3330530

Jarosław Jagielski

Sołtys Ratowic

Post Author: Marcin

Dodaj komentarz