Spotkania z historią

      Jednym z elementów poznawania naszej Małej Ojczyzny było spotkanie uczniów SP Ratowice emerytowaną nauczycielką i wieloletnią dyrektorką szkoły Panią Stanisławą Żukowską. Pani Stanisława opowiadała o tym, jak wyglądała szkoła i nauka w niej kilkadziesiąt lat temu.

Wielkie zainteresowanie wzbudziły opowieści  o zachowaniu dawnych uczniów, o ich rodzicach, dawnych nauczycielach. Uczniowie przygotowali też wiele pytań, oglądali stare albumy, pamiątki i zdjęcia. Wielu z nich pozostało jeszcze długo po spotkaniu, by posłuchać ciekawostek z historii  naszej szkoły. Oczywiście podczas krótkiego spotkania nie udało się wyczerpać tematu, dlatego już umówiliśmy się na kolejne spotkania. Tym bardziej, ze szkoła przygotowuje się już do jubileuszu 70-lecia,  we wrześniu.

Kolejnym etapem poznawania  naszego regionu był szkolny konkurs „Czy znasz Ratowice”?.   W trzyetapowych zmaganiach wzięło udział dwudziestu uczniów naszej szkoły. Co ciekawe wśród nich były nie tylko dzieci mieszkające w Ratowicach, ale nasi uczniowie z Jelcza, Gajkowa i Czernicy. Wszyscy byli znakomicie przygotowani. Dużą pomocą w przygotowaniach okazał się  nowy „Wirtualny spacer po Sołectwie Ratowice” (http://static.vtour.pl/miasta/ratowice/), gdzie można też znaleźć mnóstwo ciekawych informacji.  Żadne z pytań typu: skąd się wzięło lapidarium na cmentarzu, jak potocznie mówi się na ulicę Odrzańską, pod jakim wezwaniem jest ratowicki kościół, kto prowadzi szkółkę liliowców, jakie zakłady produkcyjne funkcjonują w pobliżu, czy mamy ulicę Poprzeczną, ile krów obecnie hoduje się w Ratowicach, nie było za trudne. Walka o puchar zwycięzcy była bardzo wyrównana.  Orgnizatorzy konkursu – nauczyciele Beata Jagielska i Grzegorz Jarząbek i członkowie komisji mieli spory kłopot z wyborem najlepszych. Ostatecznie po serii ustnych pytań wyłoniono zwyciężczynię. Została nią uczennica klasy III Zofia Michalska, na drugim miejscu  uplasowała się Aleksandra Grzywniak z kl. VI, a na trzecim Weronika Jasińska z kl. III. Rozdano jeszcze trzy wyróżnienia dla Agnieszki Radlak kl. IV, Edyty Malitowskiej kl. VI i Wiktora Bednarczyka z kl. III.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami i gadżetami związanymi z z naszą wsią, ufundowanymi przez szkołę i  współorganizatora konkursu – Towarzystwo Przyjaciół Ratowic, które zobowiązało się przygotować do kolejnej edycji jeszcze trudniejsze pytania. (B.J)

 

Post Author: Marcin

Dodaj komentarz