W roku 2006 przy parafii Św. Antoniego Padewskiego w Ratowicach powstał czterogłosowy, mieszany chór parafialny „Vox Angelorum”. Prowadzenia chóru podjęła się dwójka młodych, energicznych organistów i i chórmistrzów Michał Mazurkiewicz i Dobrosława Głowacka. Chór liczył ponad 30 osób – amatorów sztuki wokalnej – od młodzieży po osoby w starszym wieku, z Ratowic i sąsiednich miejscowości. Członkowie chóru, mimo że nie posiadali wykształcenia wokalnego, bardzo intensywnie, z wielkim zaangażowaniem i zapałem pracowali nad pięknym repertuarem muzyki sakralnej. Początkowo chór uświetniał msze i lokalne uroczystości kościelne szlifując też swoje umiejętności. Z biegiem czasu dzięki szkoleniom i warsztatom o które zabiegali prowadzący, chórzyści podnosili poziom umiejętności wokalnych i zdobywali niezbędną wiedzę. Wszyscy mieli wielką radość ze wspólnego przebywania i dzielenia się pasją dla śpiewu. Ten zapał zaowocował wkrótce sukcesami.
Chór wielokrotnie występował podczas ważnych uroczystości, zapraszany był do innych parafii. Śpiewał gościnnie m. in. w Jelczu Laskowicach, Gajkowie, Mąkoszycach, Minkowicach, Św. Katarzynie, Bystrzycy, Prudniku. Uświetniał msze odpustowe, uroczystości kościelne, śluby i dożynki. Artyści rokrocznie w okresie Bożego Narodzenia przygotowywali piękne koncerty kolędowe. Dawali także koncerty poza parafią np. coroczny charytatywny koncert kolęd, którego organizatorem jest parafia p.w. Miłosierdzia Bożego w Oławie, czy Koncert Maryjny we wrocławskiej Archikatedrze p. w. Św. Jana Chrzciciela. Poza oprawą mszy, chór miał w repertuarze także klasyczne pieśni, m.in. „Panis Angelicus” Cesara Francka, „Laudate Dominum” Charlesa Gounoda, hymn Gaude Mater Polonia”, Kantatę Maryjną ks. I. O. Mańskiego.
Chórzyści słyszeli wiele ciepłych słów i pochwał, co jeszcze bardziej motywowało wszystkich do pracy i do podnoszenia swoich umiejętności. Skład chóru zmieniał się, ale przez cały czas działalności grupy przewinęło się wielu wspaniałych artystów i amatorów pięknego, wielogłosowego śpiewu. Jednak rodzinne sprawy kierownictwa chóru uniemożliwiły im dalsze prowadzenie zespołu. Kolejne trudności z pozyskaniem kadry prowadzącej doprowadziły w 2013 roku do zawieszenia działalności chóru „Vox Angelorum”.
Beata Jagielska